Okulistyka

Ul. BALICKA 83 Kraków - OKULISTYKA w 3BELL

rejestracja telefoniczna pod numerem telefonu: 12-421-85-51 (wizyty jedynie prywatne bez kontraktu z NFZ)

Proponujemy Państwu:

  • badanie okulistyczne
  • HRT czyli wczesne wykrywanie oraz kontrola jaskry
  • badania kierowców
  • badania w kierunku zaćmy
  • badania medycyny pracy
  • badania wad wzroku

 

 

brak_foto

Dr med. Dorota Opławska

Specjalista chorób oczu, mikrochirurg, jest absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. W 2001 roku ukończyła specjalizację 1-gostopnia, a w 2006 roku 2-go stopnia z okulistyki. W 2005 roku obroniła doktorat dotyczący diagnozowania i leczenia jaskry ze szczególnym uwzględnieniem badańdiagnostycznych za pomocą aparatu HRT. W latach 2006-2010 odbyła 3 kilkutygodniowe staże w Getta Eye Clinic w zakresie chirurgii operacyjnej oczu podkierownictwem dr Dharmendra Natt. W latach 1998-2006 była asystentką w Oddziale Okulistyki WSS im. Rydygiera w Krakowie. W latach 2006-2009 pracowała w operacyjnym NZOZ Medimed w Nowym Targu. Od 2009 związana ze Szpitalem MSWiA w Krakowie, w 2009 roku jako Kierownik, a od 2010 roku jako ordynator Oddziału Okulistyki Planowej. Główne zainteresowania zawodowe to zabiegi operacyjne w zakresie narządu wzroku oraz diagnostyka i leczenie jaskry oraz zaćmy.

Przyjmuje: poniedziałek 9-18, czwartek 12-18

brak_foto

 

Najczęstsze choroby oczu

Zapalenie spojówek
Oczy lub jedno oko są wtedy zadrażnione, czyli czerwone, obolałe, występuje łzawienie, często światłowstręt oraz wydzielina. W zależności od rodzaju wydzieliny możemy z dużą pewnością określić rodzaj zapalenia spojówek. Najczęstsze to:

  • Ropne – gdy wydzielina jest żółta i zakleja oko.
  • Alergiczne – gdy wydzielina jest wodnista oraz dodatkowo występuje świąd.
  • Suche – gdy odczuwamy suchość spojówek lub przeciwnie silne łzawienie.

Każdą z postaci zapalenia spojówek leczymy inaczej a najczęstszym błędem jest przykładanie różnego rodzaju kompresów samodzielne podawanie do oczu kropli, „które pomogły sąsiadce”.

Jaskra

Jest podstępną, początkowo bezobjawową chorobą nerwu wzrokowego. Jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku. Polega na uszkodzeniu nerwu wzrokowego, który przesyła do mózgu wrażenia wzrokowe. Uszkodzenie to jest bezbolesne i długotrwałe – pacjenci często nie wiedzą, iż chorują ponieważ utrata ostrości wzroku to końcowy etap choroby. Wczesne wykrycie jaskry może zapobiec utracie wzroku. Regularne badania okulistyczne oraz analiza progresji zmian w nerwie wzrokowym pozwalają na wykrycie jaskry i jej zatrzymanie poprzez wdrożenie optymalnego leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego. Najczulszą i najbardziej technologicznie zaawansowaną metodą wykrycia najwcześniejszych etapów choroby, ale też stopnia jej zaawansowania i postępu - jest badanie tarczy nerwu wzrokowego przy użyciu HRT 3 – tomografu siatkówkowego. Badania są powtarzalne, bezbolesne, bezdotykowe krótkie – wynik badania jest dostępny po kilku minutach od rozpoczęcia badania a samo badanie trwa około minuty. Istnieje wiele odmian jaskry związanych z różnymi przyczynami jej powstania, a leczenie polega na stałym obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Zaćma

To najczęstsza przyczyna odwracalnej utraty ostrości wzroku. Jest chorobą soczewki oka. Polega na jej zmętnieniu i późniejszej utracie przezierności. Przebiega bezboleśnie, stopniowo w ciągu kilku lat. Leczenie jest operacyjne i polega na usunięciu z gałki ocznej zaćmionej soczewki i wszczepienie do loży po niej sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Termin operacji ustala się indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Nowotwory gałki ocznej

Jak każdą chorobę nowotworową cechuje fakt, iż wczesne wykrycie daje większe szanse na wyleczenie. Profilaktyczne badania okulistyczne są wystarczającą metodą wykrycia tych zmian co daje szanse na wczesne wdrożenie leczenia. Najniebezpieczniejszym i potencjalnie śmiertelnym nowotworem gałki ocznej czerniak błony naczyniowej. Istnieją sposoby jego skutecznego leczenia pod warunkiem, że zostanie on wykryty.

HRT III – najnowsze tomograficzne obrazowanie tarczy nerwu wzrokowego

Obrazowanie tarczy nerwu wzrokowego - HRT (Heidelberg Retina Tomography) jest bardzo techniczniezaawansowanym badaniem obrazowym, analizującym tarczę nerwu wzrokowego na 32 przekrojach optycznych iprzedstawiającym wyniki w formie map i kodów kolorymetrycznych, danych liczbowych oraz diagramów. Programanalizy komputerowej zakłada porównanie wyniku uzyskanego, jednak aby badanie miało sens powinno byćwykonywane zawsze na tym samym aparacie:

  • przy pierwszym badaniu z odpowiednimi parametrami wprowadzonymi do programu jako norma statystyczna dla wieku badanej osoby,
  • przy każdym z kolejnych badań z parametrami badanej tarczy uzyskanymi w jej pierwszym badaniu, którego wynik został zarejestrowany w danymaparacie.

Wynik badania HRT ma znaczenie:

  • dla diagnostyki jaskry
  • podstawowe dla oceny dynamiki postępu jaskry

Wskazania do badania HRT w jaskrze:

  • ocena jaskrowego uszkodzenia nerwu wzrokowego
  • monitorowanie postępu neuropatii
  • podstawa oceny skuteczności leczenia (możliwie najskuteczniejsze powstrzymanie jaskry)
ZAPRASZAMY PROMOCJA
na przesiewowe / profilaktyczne badania w kierunku JASKRY, CUKRZYCY, AMD ( zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem)
Wysokospecjalistyczne badania wykonywane przy użyciu optycznej koherentnej tomografii z opcją angiografii.
Badania  OCT pozwalają na wykrycie wymienionych schorzeń w ich najwcześniejszej postaci. 
Mając nad nimi kontrolę możemy je monitorować lub włączyć leczenie w optymalnym momencie.
Choroby te we wczesnych postaciach są bezobjawowe, bezbolesne, nie zaburzają ostrości wzroku. U pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami wnętrza gałki ocznej możemy wykryć stopień ich zaawansowania. Natomiast brak kontroli może doprowadzić do nieodwracalnej całkowitej utraty ostrości wzroku. 
Pojedyncze badanie obu oczu dedykowane jednemu schorzeniu - 70 pln
Pakiet dwóch badań ( JASKRA+AMD, JASKRA + CUKRZYCA, AMD+CUKRZYCA) -120 pln
Pakiet trzech badań ( JASKRA, CUKRZYCA, AMD) -150 pln
Badania wykonuje doskonale przeszkolona mgr pielęgniarstwa.