Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna polega na leczeniu operacyjnym jamy ustnej i pobliskich okolic. Obejmuje ona także inne dziedziny stomatologii, takie jak, np.:  endodoncję,  periodontologię,  protetykę, a także implantologię.

Poniżej niektóre zabiegi chirurgiczne:

Hemisekcja

Hemisekcja jest zabiegiem przeprowadzanym w zniszczonych i złamanych  zębach wielokorzeniowych, polegającym na częściowej separacji i usunięciu korzeni zęba wraz z jego koronom, przy pozostawieniu w jamie ustnej pozostałych korzeni.

Plastyka wędzidełka

Wędzidełko to tkanka łączna przyłączona do tylnej części wargi górnej oraz dziąsła, gdy jest ono za krótkie i zbyt masywne, często jest podcinane w celu wydłużenia.

Resekcja w zębie jednokorzeniowym

Resekcja jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu górnej części korzenia zęba wraz z pojawiającymi się zmianami zapalnymi.

Resekcja w zębie wielokorzeniowym

Usunięcia zęba zatrzymanego

Czasami zdarza się, że zęby nieprawidłowo wyrastają, dzieje się to ze względu na brak miejsca w jamie ustnej lub brak prawidłowego położenia. Należy pamiętać, że po zabiegu usunięcia zęba zatrzymanego nie wolno w najbliższym czasie spożywać żadnego posiłku.

Usunięcie zęba (ekstrakcja)

Ekstrakcja to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba za pomocą odpowiednich narzędzi (dźwigni, kleszczy, i tym podobne).