Protetyka

Wiedza medyczna w zakresie odtwarzania i rekonstrukcji braków zębów, rozwija się w sposób bardzo dynamiczny.

Szybki rozwój nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych daje ogromne możliwości współczesnej stomatologii odtwórczej.

Utrata każdego zęba wiąże się z pojawiającymi się wcześniej czy później zaburzeniami zgryzu, których pacjent zwykle nie jest świadomy. Brak zębów, to brak równowagi narządu żucia.
 
Typowe następstwa:

 • przeciążenie prowadzące do patologicznych zmian takich np. jak: starcia oraz zachwiania innych zębów.
 • bezpodstawne ruszanie się pozostałych zębów, pojawianie się próchnicy, a także podatność na periodontopatię.
 • zaburzenia pracy stawów.
 • zmiana wyglądu, co w efekcie prowadzi do braku pewności siebie.

Naszym celem i ambicją jest harmonijne odtworzenie braków zębowych, uświadomienie pacjentom znaczenia posiadania pięknego i zdrowego uśmiechu, za którym idzie sukces, zadowolenie z życia i zdrowie!  
W zależności od stopnia zniszczenia tkanek zębowych istnieją różne sposoby rekonstrukcji:

Korony - stałe uzupełnianie pojedynczych zębów

Koronka jest zakładana na stałe na oszlifowany ząb, zakłada się ją na zniszczone zęby np. z powodu próchnicy. Koronka przywraca właściwy kształt fizjologiczny zęba oraz jego funkcję zgryzową, zapobiega również zniszczeniu i złamaniu zęba oraz jego korzenia.
Wykonuje się korony metalowe, metalowe licowane ceramiką ipełnoceramiczne.
Ponieważ czynnik estetyczny, poza trwałością, jest dla pacjentów głównym kryterium jakim się kierują w wyborze korony, dlatego najczęściej wykonywane są korony lane licowane porcelaną lub korony pełnoceramiczne.
Należy pamiętać, że zęby martwe aby nie ulęgły złamaniu muszą być odpowiednio wzmocnione wkładami lanymi metalowymi lub coraz częściej wykonywanymi wkładami z włókna szklanego.

Wkłady koronkowo-korzeniowe lane

Wkłady koronkowo-korzeniowe lane wykonywane są ze stopów metali szlachetnych oraz nieszlachetnych,stosuje się je do odbudowy zrębu koronkowego.

Mosty - stałe uzupełnienie jednego lub kilku zębów

Most protetyczny zastępuje brakujące zęby, składa się on z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych, które są połączone przęsłami, w celu założenia mostu protetycznego stomatolog musi oszlifować zęby filarowe pacjenta, a następnie zacementować na nich most.

Licówka porcelanowa

Licówka porcelanowa jest naklejana na zęby w celu poprawy kształtu i koloru zębów. Jej zaletą jest nieskazitelna estetyka oraz utrata tkanek twardych ograniczona do minimum. Pacjent przed zdecydowaniem się na jakikolwiek zabieg protetyczny musi przede wszystkim zadbać o higienę jamy ustnej, ponieważ ma ona decydujący wpływ na jakość i trwałość uzyskanych efektów.
Wskazania:

 • zniekształcenia zęba
 • przebarwienia zęba
 • zmiana położenia zęba

 
Protezy ruchome to takie, które można wyjąć z jamy ustnej zaś protezy stałe to takie, które lekarz mocuje na stałe w ustach pacjenta.
Uzupełnienie protetyczne ruchome (protezy) :

 • Protezy akrylowe osiadające
  Stosowane głównie w przypadku bezzębia, rozległych braków zębowych oraz gdy czynnik ekonomiczny odgrywa główną rolę.
 • Protezy szkieletowe
  Opierają się nie tylko na dziąsłach i błonie śluzowej jamy ustnej, ale również na zębach. Mogą służyć pacjentowi przez długie lata. Tą protezę możemy łączyć z precyzyjnymi elementami łączącymi takimi jak zatrzaski, zasuwy , co z kolei pozwala na uzyskanie estetycznego i bardzo stabilnego połączenia protezy z zębami pacjenta.
 • Protezy overdentne
  Ich utrzymanie jest dobre dzięki systemowi zatrzasków łączących protezę z korzeniami lub wszczepami (implantami) znajdującymi się w jamie ustnej pacjenta.
 • Protezy nylonowe
  Doskonała alternatywa dla tradycyjnych protez akrylowych. Wykonane są ze specjalnego elastycznego tworzywa , który zapewnia protezie odporność na łamanie oraz znacznie większy komfort użytkowania i estetykę (brak metalowych klamer). Protezy te są cieńsze od standardowych, mają lepsze utrzymania i nie wywołują reakcji alergicznych.