zakres_uslug.jpeg
BAZA WIEDZY

Stały się standardem opieki dla każdej kobiety w ciąży. Do badań nieinwazyjnych należą:

TEST POTRÓJNY

Test potrójny polega na oznaczeniu w krwi ciężarnej alfa-fetoproteiny ( AFP), hormonu gonadotropowego ( hCG) oraz wolnego estriolu (uE3). Krew na to badanie należy pobrać między 14 a 20 tygodniem ciąży. Jeżeli jest możliwe zaplanowanie wykonania testu, to należy pobrać krew jak najwcześniej po 14 tygodniu. W teście potrójnym przeprowadza się ocenę ryzyka wystąpienia u płodu zespołu Downa, Edwardsa oraz otwartej wady OUN.

TEST ZINTEGROWANY

Łączne wykonanie testu PAPP-A w 10-13 tygodniu ciąży i testu potrójnego potrójnego 14-20 tygodniu ciąży nazywamy testem zintegrowanym. Bardzo ważne jest aby obliczenie ryzyka nie odbywało się osobno w obu testach, ale łącznie przy użyciu specjalnego oprogramowania, z uwzględnieniem korelacji pomiędzy parametrami biochemicznymi w pierwszym i drugim trymestrze. Test zintegrowany daje najwyższą wykrywalność nieprawidłowości u płodu wynoszącą ponad 90 %. Jednocześnie ogranicza do niezbędnego minimum wykonywanie badań inwazyjnych np. amniopunkcji. Wyżej wymienione testy są całkowicie bezpieczne dla płodu. Wynik ten nie informuje bezpośrednio czy płód obarczony jest jedną z tych wad, lecz ocenia prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Jeżeli ryzyko wystąpienia wady zostanie uznane jako podwyższone tzw. pozytywny wynik testu, wówczas istnieje możliwość przeprowadzenia specjalistycznych badań genetycznych, które ostatecznie potwierdzają istnienie choroby.

Testy owulacyjne

Stężenie LH w surowicy krwi (oraz w moczu) zmienia się w czasie trwania cyklu miesięcznego. Na 12-24 godziny przed owulacją następuje maksymalnywzrost jego stężenia i jest to tzw. pik LH. Pod jego wpływem uruchomione są mechanizmy doprowadzające dopęknięcia pęcherzyka, z którego wydostaje się dojrzała komórka jajowa. Za pomocą testu w prosty, nieinwazyjny sposób można z dużym prawdopodobieństwem oznaczyć przewidywany dzień owulacji. Ocena stężenia hormonu LH za pomocą testu zajmuje około 3 minut. W ten sposób wykrywa się z dokładnością do 2-3 dni optymalny - z punktu widzenia poczęcia - czas współżycia. Daje to maksymalną szansę zapłodnienia parom, które są już zdecydowane na posiadanie potomstwa oraz kobietom, bezskutecznie próbującym mieć dziecko. Dokładne określenie terminu owulacji jest również niezbędne dla kobiet, które zdecydowały się na sztuczne zapłodnienie (inseminację domaciczną). Możliwość stosowania testu w domu zmniejsza liczbę wizyt u lekarza i uciążliwych badań, co z kolei redukuje koszty leczenia. Alternatywą jest ocena owulacji w USG (monitorowanie owulacji) MONITOROWANIE OWULACJI - Jest to seria badań ultrasonograficznych stosowanych w diagnostyce i leczeniu niepłodności mająca na celu potwierdzenie owulacji. W przypadku kobiet mających kłopoty z zajściem w ciążę jedno badanie nie wystarcza, aby ustalić czy ma miejsce jajeczkowanie. Stąd konieczne jest kilka badań USG. Tą metodą można monitorować cykle naturalne, a także stymulowane lekami, w tym te gdzie stosuje się techniki wspomaganego rozrodu (IUI, IVF, GIFT).


realizacja Shift


TOP